Egy megfigyelés

PDF Nyomtatás E-mail
  
2011. május 26. csütörtök, 18:54

Környezettudatos gyógyszergyári innováció

 

 

Egy bizonyos életkor után szinte már természetes a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek használata. Sajnos így vagyok ezzel én is, már több éve használom ugyanazt a készítményt, szerencsére az adagon nem kellett emelni, és az ellenőrzésekkor a Háziorvosom mindent rendben szokott találni. Ehhez persze az is hozzátartozik, hogy betartom az utasításokat. A gyógyszer elfogy, pótolni kell. A gyógyszertári „bevásárlást” feleségem szokta intézni, így volt ez a legutolsó alkalomkor is. Hazahozta és a kezembe nyomta a pirulás dobozokat. Kicsit meglepődtem, amikor a szóban forgó készítmény dobozát megfogtam, ugyanis nem olyan volt, mint korábban, nagyobbnak tűnt. Összecserélték, mást adtak helyette – volt az első gondolatom.

 

Egy Hat Szigmával és lean-nel foglalkozó szakember azonban nem érzésekre hagyatkozik, hanem a konkrét megfigyelésekből von le következtetéseket. Gemba genichi gembutsu – mondja a japán, vagyis menj a helyszínre és a maga valóságában tanulmányozzad a problémát. Ez azt jelentette, hogy elővettem a régi dobozt, ami természetesen kisebb volt.

 

 

 

1. kép: a szélesség változása

 

 

A különbség szembeötlő. A dobozon lévő felíratok tanulmányozásából arra a következtetésre jutottam, hogy a két doboz ugyanazt a készítmény tartalmazza. Csak a papírdoboz mérete változott meg, de 3 dimenzióban.

 

 

 

 

2. kép: a hosszúság változása

 

 

 

 

3. kép: a magasság változása

 

A doboz megnőtt, vajon mi lehet belül? Hát ez!!

 

 

 

 

4. kép: a levél dizájn változása

 

Kedves Olvasó! Tegye a szívére a kezét! Vallja be őszintén! Ugye mennyivel szebb lett? Szinte már látom magamat esténként, hogy izgalomtól reszkető kézzel nyúlok az új dizájnos levélhez, mennyei öröm tölt el, hogy most ilyen szép levélből szemezgethetek. Csak a vérnyomásom meg ne szaladjon!!

 

Az átlagember ezek után elhelyezi a terméket a képzeletbeli Kano-diagram jobb felső sarkába, és boldogan eszegeti az egészsége védelme érdekében a pirulákat. Na, de mit tesz egy minőségüggyel foglalkozó szakember? Tudni akarja a változás mértékét, számszerűsíteni akarja a dolgokat.

 

Jöjjön a mérés! Mivel mérjek? Subler? Az pontos, de deformálódhat a papírdoboz, és oda a pontosság. Maradt a képen is látható egyszerű műanyag vonalzó. GR&R nem készült (tudom, hogy ez trehányság, de nézzék el nekem), elvégeztem a méréseket. Az adatokat a mellékelt táblázat tartalmazza.

 

1. táblázat: a régi és új doboz, valamint levél mért adatai 

 

Mit mondanak nekünk ezek az adatok? Kezdjük a felületnövekedéssel , ami jelen esetben 13,8 % - feleségem szerint a növekmény nagyobb, mert nem vettem figyelembe a fülek megnagyobbodását - vegyük akkor 14%-nak. A papírfelhasználás nőtt csak meg, amely tényt semmi sem indokolja, vagyis pusztán pazarlás az egész. Ez nem vall igazán környezettudatos gondolkodásra.

 

Megnövekedett a doboz térfogata is, több, mint 20 %-kal! Vagyis az egységrakományban a szállítás alatt 20 %-al kevesebb termék fér el, gépkocsival történő szállítás esetén 20 % üzemanyagköltség többlettel kell számolni. Ez sem egy öko gondolkodás.

 

A pirulákat tartalmazó levél műanyag, vagyis olyan matéria, amelyet nem nagyon kedvelünk, hiszen a legtöbbjük veszélyes hulladéknak számít. Esetünkben a műanyag hulladék mennyiségét növeltük meg 14 %-kal.

 

 

 Az említett termék alkalmazásának célja adott „betegség” hatásának csökkentése. Mivel esetünkben a termék egyáltalában nem változott, a csomagolóanyagok méretének változtatását semmi nem indokolta. Marketing szempontból sem lehet elfogadni, egyfelől azért, mert a termék maga nem változott meg, másfelől azért sem, mert a változtatás egyértelműen tudatos környezetterheléssel jár. Ez pedig elfogadhatatlan.

 

 Legközelebb a csomagolási adagokkal foglalkozunk.

Addig is éljenek egészségesen és tartsák be háziorvosuk ajánlásait!

Módosítás: ( 2011. május 26. csütörtök, 19:35 )